Princové nejezdí na koni. milují.

9. září 2018 v 11:39 | Ej. |  MYŠLENKY
Čas plyne a já dostala možnost seznámit se s jedním člověkem. Úžasným člověkem, který mi toho za pár hodin hrozně moc předal. Který ve mně probudil zvláštní pocit. Víte, vždycky se snažím řídit mottem, nikdy není nic tak moc špatné, aby to bylo opravdu špatné. Často se k téhle větě upínám a snažím se přetrpět se zadrženýma slzama životní situace, které nejsou lehké. Takové ty, které máme všichni a které prostě musíme překonávat.
Tenhle člověk posunul tuhle větu ale úplně někam jinam. Je to klučina, který přijel sem do Česka na výměnný pobyt z Venezueli. Nádherná země plná obrovského nerostného bohatství, krásných pláží a někdo by možná řekl ráj na zemi. Právě on mi popsal aktuální venezuelskou situaci. Líčil mi zrůdnosti, které se tam dějí. denně, možná právě teď. Měla jsem husí kůži, když mi vyprávěl o kriminalitě. "Když bys šla ve dvě hodiny ráno z party domů, hrozí, že se ti něco stane. Okradou tě, znásilní, ukradnou nebo hůř, zemřeš. Proto mě vždycky vyzvedává taťka a z domu běžím rovnou do auta." V tu chvíli jsem měla slzy v očích, které jsem se silou vůle snažila zatlačit, protože čemu bych pomohla? Tu zemi litují miliony lidí. Brečet v téhle situaci je naprosto nepodstatné. A tak jsem zkousla zuby a poslouchala dál. "Když jsem se osobně účastnil manifestace, byl to nejhorší zážitek v mém životě. Stovky lidí bojovaly za svoji zemi. Byl jsem pyšný a myslím, že je to jedna z nejdůležitějších věci, chránit svoji zemi. Jsou mezi námi opravdoví bojovníci, kteří berou hozené bomby a hází je zpátky na policii." V jeho očích byla vidět hrdost. Ale taky zoufalství, protože pro něj, jakožto sedmnáctiletého studenta se zdá situace bezvýchodná. Vyprávěl mi také o slzných granátech, které proti nim používají při demonstracích a o tom, jak na pár okamžiků zapomněl kde je. Zapomněl co se kolem něj děje, když s bolestí v očích klesal k zemi.


Tenhle klučina přijel do Česka za účelem naučit se česky. Zajímal se o českou historii minulého století a kulturu, která ho fascinuje. Dozvěděla jsem se, že by chtěl být žurnalista a nejlépe žurnalista ve válce. Taky to, že nesnáší chemii stejně jako já. Hodně jsme se nasmáli, když jsme ho učily s kamarádkou česká slova nebo když nám ukazoval tradiční party tance při kterých je na sebe pár nalepený a je to všechno hrozně úchylný.

Je úplně normální. Má sourozence, milující rodiče, kteří pro celou rodinu chtějí to nejlepší. Má taky nejlepší kamarádku, která při něm prý stojí v dobrém i ve zlém a pomáhala mu, když se poprvé a naposledy v životě opil. Mimochodem mi také říkal, že takové normální procentu alkoholu v nápojích, je 0,68%! Povídali jsme si dohromady možná dvě hodiny a pro mě to bylo něco jako probuzení. Styděla jsem se, když jsem mu říkala, že oproti Německu je v naší zemi nepořádek. Že běžně potkávám petky pohozený kolem ulic. On se jenom smál a řekl mi o ulicích ve Venezuele. plastové lahve, obaly, plenky. všude. Taky o hodnotících pohledech číňanů, které se na ně tváří jako na hmyz. A mně došlo, jak jsou mé problémy vlastně pomyslné. Jak záleží úplně na něčem jiném.

A proč je to pro něj bezvýchodné? Protože se lidé adaptovali. Začlo to pro ně být normální. Možná taky ztratili naději na lepší život. Ten kluk stál přede mnou s krásným upřímným úsměvem a říkal mi tyhle hrozné věci o zemi kterou miluje. Se smířením v hlase a bolestí v očích a mně létalo hlavou, jak se tohle může sakra stát?

Pokud se chcete dozvědět víc o situaci ve Venezuele, zde je velmi zajímavý rozhovor -> zde

Pomáhejme si a mysleme na sebe jenom v dobrém.

S láskou, Vaše Ej. <3
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 14. září 2018 v 17:30 | Reagovat

Pane jo, to jsem vůbec netušila, jak to ve Venezuele chodí. :-O

2 Eli Eli | Web | 28. září 2018 v 11:22 | Reagovat

Páni. Je důležitý si uvědomit, že máme opravdu hodně. Že jsme na tom líp než 80% lidí na týhle planetě. Neměli bychom si tolik stěžovat, protože by to mohlo být 100x horší...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama